Koszty sprzedaży nieruchomości

Koszty sprzedaży nieruchomości

Kiedy sprzedajemy mieszkanie, to wydaje się, że to, co zapłaci nam kupujący, to nasz zysk na czysto. Niestety trzeba się liczyć z dodatkowymi wydatkami, które trzeba ponieść. Za co musi płacić osoba, która sprzedaje nieruchomość i ile wynoszą opłaty? Sprawdzamy!

Zaoferowanie mieszkania do sprzedaży

Pierwszym kosztem, który trzeba ponieść, mając w planach sprzedaż mieszkania jest zaoferowanie go do sprzedaży. Możemy skorzystać z portalu internetowego, w którym można wystawić ogłoszenie. Zazwyczaj jego koszt wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Drożej jest, jeśli zamierzamy skorzystać z usług pośrednika sprzedaży nieruchomości. Wtedy przejmuje on z naszych barków wiele obowiązków związanych z przeprowadzeniem transakcji, ale w zamian za to pobierze on 2-5% ceny transakcyjnej w formie prowizji.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Po udanej transakcji trzeba zapłacić także podatek od sprzedaży mieszkania, jeśli nastąpiła ona w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości. Danina wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Podatek można obniżyć, a także całkowicie go uniknąć, jeżeli uzyskane środki wykorzystamy na własne cele mieszkaniowe. Nowe mieszkanie musimy nabyć w ciągu trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym sprzedaliśmy poprzednie. Jeśli więc ma to miejsce w 2021 roku, to czas na kupno nowego lokum mamy aż do końca 2024 roku. To rozwiązanie prawne to ulga mieszkaniowa.

Taksa notarialna – kto płaci?

Warto przypomnieć, że transakcja kupna – sprzedaży nieruchomości musi być udokumentowana aktem notarialnym. Przyjęło się, że koszty notariusza opłaca kupujący, ale równie dobrze może zrobić to sprzedający, jeśli obie strony umowy wyrażą taką chęć.

Maksymalna wysokość taksy notarialnej została określona w przepisach i zależy od wartości nieruchomości. Większość transakcji zamyka się w kwotach od 60 tys. zł do kilku milionów, a w nich taksa może wynosić odpowiednio:

  • powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł – 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł;
  • powyżej 1 mln zł do 2 mln zł – 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 mln zł;
  • powyżej 2 mln zł – 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 mln zł, nie więcej niż 10 tys. zł.

Dodaj komentarz