Świadectwo energetyczne budynku

Świadectwo energetyczne budynku

Wszelkie nieruchomości, które wystawione są na sprzedaż, muszą posiadać świadectwo energetyczne. Nie jest to nowe prawo, ale wciąż wielu kupujących jest nieświadomych, że powinni taki dokument otrzymać, najpóźniej przy odbiorze mieszkania. Co gorsza – wielu sprzedających wykorzystuje tę nieświadomość i go po prostu nie wydaje. A przecież za to grożą ogromne kary!

Świadectwo energetyczne budynku – co to jest?

Ustawa o charakterystyce energetycznej budynku weszła w życie w 2015 roku, na wiosnę. Zgodnie z obowiązującą w tej chwili ustawą, każdy kto sprzedaje nieruchomość musi przekazać nowemu właścicielowi świadectwo energetyczne. Jednak co to właściwie jest za dokument? Dość istotny, jeśli zainteresowany chce wybrać świadomie lokal, a nie kupować kota w worku. Otóż ze świadectwa energetycznego można dowiedzieć się oczywiście jak energochłonny jest dana nieruchomość. To ważne, bo jeśli dany budynek nie spełnia norm WT 2021, czyli norm energooszczędności, wówczas użytkowanie go w przyszłości będzie się wiązało z dodatkowymi, często wysokimi, kosztami.

Kłopot dla sprzedających

Takie świadectwo energetyczne to niemały problem dla osób, które wystawiają daną nieruchomość na sprzedaż. Przygotowanie takiego dokumentu zajmuje bowiem sporo czasu i jest dodatkowym kosztem, a w dodatku może znacząco wpłynąć na atrakcyjność oferty oraz na cenę nieruchomości. A jednak, jest koniecznością, bo jego brak może skutkować wysokimi karami dla sprzedawcy.

Jakie nieruchomości powinny mieć taki dokument?

Każdy budynek wolnostojący, ale również każdy lokal z osobna powinien mieć sporządzony taki właśnie dokument. Mało tego, nawet mieszkania, które są wynajmowane, powinny go posiadać – wówczas właściciel lokalu ma obowiązek udostępnić go najemcy na jego prośbę. W praktyce jednak wielu najemców oraz kupców mieszkań z rynku wtórnego, nie ma świadomości, że coś takiego jak świadectwo energetyczne w ogóle istnieje. Przez to nie korzysta z możliwości wglądu w nie.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z nimi każdy kupujący ma prawo w ciągu 14 dni od zawarcia umowy sprzedaży ubiegać się o dokument, jakim jest świadectwo energetyczne nieruchomości. Jeżeli go nie otrzyma, może z kolei w ciągu roku zlecić jego sporządzenie na koszt tego, kto sprzedał mu lokal. Sprzedający ma jednak 2 miesiące na przekazanie dokumentu, od momentu otrzymania wezwania.

Świadectwo energetyczne budynku to ważny dokument. A choć wielu nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, to jest on obowiązkowy dla każdego lokalu – również dla tych wynajmowanych. W każdym przypadku kupujący albo najemca ma prawo do otrzymania stosownego dokumentu od sprzedawcy/wynajmującego.

Dodaj komentarz