Odśnieżanie – jak i czym?

Odśnieżanie – jak i czym?

Zima potrafi zaskoczyć. Dla dzieci to czas zabawy na śniegu, lepienia bałwana i szaleństwa na sankach. Dorosłych już pierwsze opady śnieżnego puchu nie wprawiają w taką euforię. Wiąże się bowiem z nimi masa dodatkowych obowiązków. Należy do nich m.in. odśnieżanie podjazdu, czyli zajęcie, które wcale do przyjemnych nie należy. Istnieje jednak kilka sposobów, aby zrobić to szybko i efektywnie.

Kosiarka i jazda!

Tak, dokładnie – odśnieżyć działkę można kosiarką typu traktorek. Wystarczy jedynie zamontować jej z przodu pług i ogród niemalże odśnieża się sam. Sposób jest szybki, lekki i przyjemny, jednak dość kosztowny. Zakupić bowiem trzeba sprzęt z akcesoriami, które do najtańszych nie należą. Nie zapominajmy również o zakupie paliwa. To wszystko są koszty, z którymi nie każdy może sobie poradzić.

Tradycyjne odśnieżanie łopatą

To właśnie ona jest obowiązkowym wyposażeniem w większości domów. Przy zakupie łopaty warto jednak zwrócić uwagę na to, aby była ona z lekkiego, ale jednocześnie wytrzymałego materiału. Doskonale sprawdzi się w tej roli aluminium. W innym przypadku może okazać się, że łopata nie przetrwa nawet jednego sezonu. Ponadto, aby wygodnie i szybko można było nią odśnieżać, powinna ona mieć dość dużą powierzchnię roboczą.

Piasek na lód

To znany sposób. Pod grubą warstwą śniegu znajdować się bowiem może również warstwa śliskiego lodu. Aby odśnieżona powierzchnia była bezpieczna powinno się ją zatem posypać piaskiem bądź mikrogresem, który będzie zapobiegał niebezpiecznemu ślizganiu się na chodniku. Można pokusić się również o sypnięcie na taki lód soli, która będzie miała za zadanie go rozpuścić. W praktyce jednak sól może zniszczyć buty (poprzez pozostawienie na nich białych plam) oraz wyjałowić ziemię w miejscu, gdzie została posypana. Dlatego nie jest to polecane rozwiązanie, dużo lepszym wyjściem jest jednak piasek.

Odśnieżanie nie jest przyjemnym zajęciem, ale gdy biały puch pokryje ziemię, jest ono konieczne. Na właścicieli posesji jest bowiem nałożony obowiązek odśnieżania chodników, które znajdują się przed nią. Warto zadbać o to od razu, gdy pojawią się pierwsze mrozy, gdyż im grubsza warstwa lodu i śniegu, tym trudniej jest sobie z nią poradzić.

Dodaj komentarz