Otoczenie ma znaczenie

Otoczenie ma znaczenie

Lokalizacja to jeden z aspektów, na który warto zwrócić uwagę, kupując mieszkanie. Istotna jest zarówno infrastruktura, jak i sąsiedztwo.

Otoczenie budynku mieszkalnego – na co zwrócić uwagę?

Na komfort mieszkania składa się nie tylko standard samej nieruchomości, ale również jej lokalizacja. Otoczenie budynku jest ważne zarówno w przypadku zakupu lokalu z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. W obydwu sytuacjach należy zwrócić uwagę na elementy okolicznej infrastruktury, które mogą obniżyć komfort mieszkania. Na to wpłynąć mogą np. bliskość śmietników, fabryk i innych przedsiębiorstw generujących hałas lub nieprzyjemne zapachy, a także ruchliwych tras drogowych. Mimo że te ostatnie mogą generować uciążliwy hałas, położenie mieszkania w dobrze skomunikowanym miejscu ma również wiele zalet i może mieć duże znaczenie zwłaszcza dla osób aktywnych zawodowo i zmotoryzowanych. Osoby należące do tej drugiej grupy z pewnością powinny wziąć pod uwagę możliwość parkowania przy budynku mieszkalnym. Ten aspekt może być problematyczny, szczególnie przy zakupie nieruchomości w centrach miast, gdzie brakuje miejsc parkingowych. W takim przypadku rozwiązaniem może być wykup miejsca parkingowego w garażu należącym do budynku lub parkingu znajdującym się w pobliżu. Przy zakupie mieszkania warto zwrócić również uwagę na bliskość przystanków komunikacji zbiorowej, a także rodzaj i liczbę połączeń z innymi częściami miasta. Istotna jest również odległość od sklepów spożywczych i innych obiektów usługowych.

Aby przekonać się, jak bardzo komfortowe jest otoczenie budynku, w którym chcemy nabyć mieszkanie, najlepiej spędzić w okolicy kilka godzin. Przydatny może być również wywiad środowiskowy i rozmowy z sąsiadami.

Otoczenie budynku – estetyka oraz bezpieczeństwo

Nie można zapomnieć również o estetyce miejsca zamieszkania, na którą w przypadku osiedli składa się m.in. mała architektura. Jej nieprzyjemny wygląd może budzić wątpliwości co do stopnia zaangażowania spółdzielni lub wspólnoty w dbanie o budynek i komfort mieszkańców. Warto sprawdzić również, jaki widok rozpościera się z okien lub balkonu.

Na estetykę otoczenia wpływ ma również obecność terenów zielonych, które stanowią duży plus, szczególnie dla osób, które cenią aktywny wypoczynek lub są posiadaczami zwierząt domowych. Tereny rekreacyjne są również cenione przez rodziny z dziećmi.

Nie mniej ważne od estetyki jest bezpieczeństwo. Warto zatem sprawdzić, czy po zmroku okolica jest odpowiednio oświetlona.

Otoczenie przyjazne dzieciom – na co zwrócić uwagę?

Dla rodzin z dziećmi ważna jest bliskość przedszkoli oraz szkół. Sprawdzić warto także dostępność w okolicy przychodni lekarskich.

Ciekawą opcję dla osób z dziećmi mogą stanowić mieszkania z ogródkiem. Niewielka przestrzeń umieszczona bezpośrednio przy bloku to bezpieczne miejsce do zabaw dla dzieci.

W przypadku osiedli i budynków zlokalizowanych w centrach miast warto zwrócić uwagę natomiast na możliwość korzystania z placów zabaw. Istotny jest również ich stan techniczny.

Dodaj komentarz