Sprzedaż odziedziczonego mieszkania – jak się przygotować?

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania – jak się przygotować?

Spadek w postaci mieszkania to zazwyczaj świetna wiadomość. Dla wielu odziedziczona nieruchomość jest jedyną szansą na własne lokum. Dla innych spadek oznacza konkretny zastrzyk gotówki. Jeśli należymy do tej drugiej grupy, do sprzedaży mieszkania, które przypadło nam w udziale, warto się przygotować. Jak zbyć taką nieruchomość bez straty? I o jakich ważnych szczegółach związanych z formalnościami warto pamiętać?

Sprzedaż mieszkania ze spadku — o czym musisz pamiętać?

Do jednej z kluczowych kwestii związanych ze spadkiem należy podatek. Wynosi on 19% i obecnie mają obowiązek zapłacić go wszyscy ci, którzy sprzedają mieszkanie od razu po sprawie spadkowej. Zwolnienie z taksy gwarantuje odczekanie ze sprzedażą pięciu lat, licząc od roku, w którym odziedziczyliśmy nieruchomość. Jeśli chcemy dokonać sprzedaży szybciej, to podatku można uniknąć również w inny sposób. Wystarczy pieniądze ze sprzedaży lokalu przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od transakcji. Cele mieszkaniowe to nie tylko zakup nowego lokalu, ale też remont lub przebudowa nieruchomości, którą mamy w posiadaniu. 

Gdy zorientujemy się już, jak w naszym wypadku wyglądają kwestie podatkowe, warto zainteresować się wartością odziedziczonego mieszkania. Aby dokładnie ją określić, wielu sprzedających zatrudnia rzeczoznawcę. Usługę wyceny mają też w swojej ofercie biura pośrednictwa. Jeśli z niej skorzystamy, specjalista nie tylko określi wartość lokalu, ale też zajmie się przygotowaniem atrakcyjnego ogłoszenia i negocjacją ceny. To ostatnie jest szczególnie ważne. Nawet jeżeli z zatrudnieniem pośrednika wiąże się zapłacenie mu prowizji, jako specjalista z pewnością ma szansę wynegocjować dla nas lepszą cenę.

Na wartość mieszkania wpływa wiele czynników takich jak stan budynku, lokalizacja, sąsiedztwo czy dobry dojazd, lub rozwinięta albo uboga infrastruktura miejska. Na część z tych rzeczy nie mamy wpływu, ale sporo możemy poprawić, zyskując tym samym na sprzedaży. Właściciel lokalu może znacząco podnieść wartość nieruchomości, dbając o stan mieszkania i podnosząc jego standard. Nim zaprosimy do lokalu potencjalnych kupców sprzątnijmy go i pozbądźmy się rzeczy osobistych poprzedniego lokatora. Czasem wystarczą proste prace remontowe takie jak pomalowanie ścian czy zmiana mebli, by mieszkanie stało się dużo bardziej atrakcyjne. Aby mieszkanie robiło dobre wrażenie warto usunąć z niego również nadmiar mebli, zadbać o czystość i odsłonić okna. Ze wszystkimi tymi drobiazgami możemy poradzić sobie sami albo poprosić o pomoc specjalistyczne firmy sprzątające lub remontowe.

Aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania  poszła gładko, jego status prawny musi być jasny, a wszelkie formalności związane z formą własności uporządkowane. Właśnie dlatego, jeszcze przed wystawieniem oferty, zadbajmy o wszystkie szczegóły związane ze spadkiem i zbierajmy dokumenty niezbędne do sprzedaży. I w tej kwestii dużą pomocą może okazać się dobry pośrednik, który posiada w tych sprawach doświadczenie. Wszelkie szczegóły, które zaniedbamy na tym etapie, z pewnością będą przeszkodą w negocjowaniu dobrej ceny za lokal. 

Dodaj komentarz