Zakup mieszkania w kamienicy – co warto wiedzieć?

Zakup mieszkania w kamienicy – co warto wiedzieć?

Mieszkania w kamienicy bez wątpienia przeżywają swój renesans. Choć kiedyś kojarzyły się z zaniedbanymi lokalami, to dziś bywają synonimem luksusu i komfortu. Na ich korzyść przemawia prestiżowa lokalizacja, bo budynki te najczęściej znajdują się w samym centrum miasta. Jednak przed zakupem takiego mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Stan techniczny budynku, data ostatniego remontu czy system ogrzewania to zaledwie kilka z nich.

Jakie zalety?

Kamienice chwali się przede wszystkim za ich położenie – zlokalizowane są one zazwyczaj w centrum miasta lub w jego pobliżu. Ponadto kamienice mają niepowtarzalną i oryginalną architekturę. Bez wątpienia są tego typu zabudowania wyróżniają się unikatowym klimatem. Jeżeli natomiast mówimy o samych lokalach w kamienicy, to ich plusem są m.in. duże i przestronne pomieszczenia, wysokie sufity i duże okna, dzięki którym lokale są dobrze doświetlone. Ponadto mieszkania w kamienicy są ciche, bo grube mury są znacznie lepszą izolacją niż ściany w blokach.

Jaki stan techniczny?

Zakup mieszkania w kamienicy powinien być decyzją dokładnie przemyślaną. Przed jej podjęciem winno się sprawdzić przede wszystkim stan techniczny, nie tylko jednak samego mieszkania, ale również całej nieruchomości. Kluczowa będzie weryfikacja, czy kamienica przechodziła odpowiednie konserwacje i czy zadbano o stan techniczny wszystkich instalacji. Jeżeli chodzi o same mieszkania, to kupuje się je w wersji albo do odnowienia, albo do wprowadzenia się. Mieszkania gruntownie wyremontowane, z wymienioną instalacją elektryczną oraz wodno-kanalizacyjną i zmodernizowanym systemem ogrzewania należą oczywiście do tych najdroższych. Najczęściej jednak kupowane są lokale do całkowitego remontu. Na oględziny takiego mieszkania warto zabrać ze sobą kogoś z wykształceniem budowlanym, kto będzie w stanie określić czy kamienica posiada jakiekolwiek wady konstrukcyjne. Warto również zdobyć wiedzę, czy dana kamienica jest zabytkiem, bo to nieco skomplikuje przeprowadzenie modernizacji i zwiększa koszty remontu, ponieważ każda ingerencja w budynek wymaga zgody konserwatora zabytków.

Jaki stan prawny?

Stan prawny należy sprawdzić w księdze wieczystej. W przypadku kamienic należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zdarzają się komplikacje utrudniające, a nawet uniemożliwiające zrealizowanie transakcji czy późniejsze użytkowanie nieruchomości. Nadal bowiem wiele kamienic nie ma uregulowanego stanu prawnego. Z tego względu warto więc zajrzeć właśnie do księgi wieczystej. Księgi wieczyste są dokumentami jawnymi i są dostępne do wglądu za darmo na stronie ekw.ms.gov.pl. Do sprawdzenia księgi wieczystej konkretnego lokalu niezbędny będzie jej numer, który właściciel powinien udostępnić bez problemu. W księdze znaleźć można informacje przede wszystkim na temat własności lokalu i jej formy – czy jest to wyodrębniony lokal czy z udziałem w nieruchomości. Ważne jest też, aby sprawdzić, czy lokal obciążony jest prawami osób trzecich — hipoteką lub prawem dożywocia. Prawo dożywocia polega na tym, że zbywca nieruchomości zrzeka się jej własności w zamian za określone świadczenia, zwykle dożywotnie prawo zamieszkiwania w lokalu oraz opiekę. Prawo to przypisane jest do konkretnej nieruchomości i przechodzi automatycznie na nowego nabywcę.

Dodaj komentarz